Zespół Dworsko - Parkowy Olszynka

Zespół Dworsko - Parkowy Gdańsk Olszynka zbudowany w latach: 1790-1802 we wsi Mała Olszynka (niem. Klein Walddorf), która w sierpniu 1933 roku została włączona w granice administracyjne Gdańska. Dwór wpisano do rejestru zabytków w dniu 15 października 1973 roku, poz. nr 646 (obecnie nr 767). Od jesieni 2013 roku gospodarzem zabytku jest Centrum Chrześcijańskie NOWE ŻYCIE

poniedziałek, 29 lipca 2013

Izba Dziedzictwa Kulturowego Mennonitów?

Ponad wszelką wątpliwość wiadomo, że na terenie wioski Klein Walddorf (Mała Olszynka), w czasach gdy budowano Dwór Olszynka, mieszkali również mennonici. Właśnie dlatego mam pomysł, aby w dworze urządzić także coś w rodzaju Izby Dziedzictwa Kulturowego i Duchowego Mennonitów. Nie czas jeszcze na szczegóły, ale zaczynam robić już pierwsze kroki w tym kierunku.

Wykorzystując okazję, że w pierwszych dniach lipca 2013 roku miał miejsce w naszych stronach VII Światowy Zjazd Mennonitów, nawiązałem parę kontaktów z mennonitami z USA i Holandii. Przede wszystkim zapoznałem się z profesorem Peterem Klassenem z USA, założycielem "The Mennonite-Polish Frienship Assosiation", który zdaje się być ważną postacią w polsko-mennonickich kontaktach. Mam nadzieję, że pomoże to w dotarciu do wielu potrzebnych danych i materiałów archiwalnych.

Jeżeli ktoś dysponuje jakimikolwiek informacjami o obecności i działalności mennonitów na Żuławach Gdańskich, to bardzo proszę o wiadomość. Z czasem zbierzemy to razem i stworzymy w Gdańsku miejsce, gdzie zarówno turyści jak i potomkowie mennonitów, odwiedzający tu dawne siedliska swoich przodków, będą mogli zapoznać się z dziedzictwem, jaki pozostawili po sobie owi pracowici i głęboko wierzący w Boga osadnicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz