Zespół Dworsko - Parkowy Olszynka

Zespół Dworsko - Parkowy Gdańsk Olszynka zbudowany w latach: 1790-1802 we wsi Mała Olszynka (niem. Klein Walddorf), która w sierpniu 1933 roku została włączona w granice administracyjne Gdańska. Dwór wpisano do rejestru zabytków w dniu 15 października 1973 roku, poz. nr 646 (obecnie nr 767). Od jesieni 2013 roku gospodarzem zabytku jest Centrum Chrześcijańskie NOWE ŻYCIE

sobota, 23 sierpnia 2014

Odwiedziny Gerharda Jeske

W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność goszczenia w naszych progach Pana Gerharda Jeske, Gdańszczanina urodzonego w 1929 roku (mieszkającego obecnie w Hamburgu), który do 1945 roku mieszkał na Olszynce i doskonale pamięta tamte czasy naszej dzielnicy. Gerhard Jeske jest m.in. autorem książki "Anioł z trąbką", tj. zbioru autobiograficznych opowiadań o życiu w Gdańsku w latach: 1935-1945, wydanej przez Instytut Kaszubski w Gdańsku w 2011 roku.

Spotkanie z naszym sędziwym Gościem (w tych dniach właśnie skończył 85 lat) okazało się pożyteczne dla obydwu stron. Pan Gerhard spacerując wokół dworu i zaglądając do jego środka, powspominał sobie chłopięce czasy i jako zapalony fotografik wykonał wiele współczesnych fotografii. My natomiast dowiedzieliśmy się kilku szczegółów, co działo się z dworem w tamtych latach.

Owocem tej niecodziennej wizyty jest również wzbogacenie mojej biblioteki  książką "Anioł z trąbką" wspaniałomyślnie podarowaną mi przez Autora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz